Preskočiť na obsah

Thin Lizzy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O rovnomennom albume pozri Thin Lizzy (album).
Thin Lizzy v roku 1983. Zľava: John Sykes, Phil Lynott, Scott Gorham a Darren Wharton; Brian Downey nie je viditeľný
Thin Lizzy v roku 1983. Zľava: John Sykes, Phil Lynott, Scott Gorham a Darren Wharton; Brian Downey nie je viditeľný
Základné informácie
Pôvod Írsko Dublin, Írsko
Žáner(-re) Hard rock
blues rock
heavy metal
folk rock (pôvodne)
Pôsobenie 19691983, 1994, 19962009, 20102013, 20162017, 2019
Vydavateľstvá Decca, Vertigo, Mercury (USA), BMG, EMI, Deram, Warner Bros. (USA)
Súvisiace články Skid Row, Orphanage, Funky Junction, The Greedies, Grand Slam, Wild Horses, Blue Murder, Dare, 21 Guns, Black Star Riders
Webstránka thinlizzyband.com/
Členovia skupiny
Scott Gorham
Darren Wharton
Ricky Warwick
Damon Johnson
Scott Travis
Troy Sanders
Bývalí členovia
Phil Lynott, Brian Downey, Eric Bell, Eric Wrixon, Brian Robertson, Gary Moore, Snowy White, Randy Gregg, Michael Lee, John Sykes

Thin Lizzy je írska hardrocková skupina, ktorá vznikla v Dubline v roku 1969. Ich hudba je ovplyvnená širším spektrom žánrov, ako je blues, soul, psychedelický rock, ale aj tradičnou írskou ľudovou hudbou. Štýl Thin Lizzy je vo všeobecnosti klasifikovaný ako hard rock a niekedy až ako heavy metal.

Dvaja členovia tejto skupiny: hráč na bicie nástroje, Brian Downey a basgitarista a spevák, Phil Lynott, sa poznali už od základnej školy. Členovia skupiny pochádzali z obidvoch strán pomyselnej katolícko-protestantskej hranice, ktorá rozdeľuje Írsko. Bolo tomu tak aj v čase najväčších severoírskych konfliktov (The Troubles). Lynott viedol kapelu počas ich kariéry, kedy nahrali dvanásť štúdiových albumov. Bol v tom období aj autorom väčšiny ich hudobných nápadov. Single z tejto éry: tradičná írska balada „Whiskey in the Jar“, „The Boys Are Back in Town“ a „Waiting for an Alibi“ sa stali medzinárodnými hitmi. Po Lynottovej smrti v roku 1986 vznikali viaceré reinkarnácie skupiny. Najprv to boli hudobníci okolo gitaristov Scotta Gorhama a Johna Sykesa. Sykes od skupiny v roku 2009 odišiel. Gorham lneskôr pokračoval s novou zostavou, v ktorej bol aj Brian Downey. V roku 2012 sa Gorham a Downey rozhodli nenahrať nový materiál ako Thin Lizzy. Vznikla tak nová kapela, Black Star Riders, ktorá koncertovala a produkovala nové hudobné projekty, akým bol napríklad aj ich debutový album All Hell Breaks Loose. Ako Thin Lizzy plánujú koncertovať len príležitostne.[1]

Phil Lynott, de facto líder Thin Lizzy, bol zároveň jedným z mála írskych hudobníkov čiernej pleti, ktorý dosiahol výraznejší úspech fakticky nielen v hardrockovom, ale aj všeobecne v rockovom žánri. Pri ňom a Downeyovi, ktorí patrili skôr do rytmickej sekcii kapely, sa vystriedalo viacero významných gitaristov, ako sú Brian Robertson (Motörhead), Snowy White (spolupracoval s kapelou Pink Floyd, či s Rogerom Watersom) a Gary Moore.

Časopis Rolling Stone opisuje kapelu ako výrazne hard rockovú, „ďaleko od burcujúceho metalového balíka polovice 70. rokov“.[2] Hudobný kritik z AllMusic, John Dougan, napísal, že „Ako tvorivá sila kapely bol Lynott bystrejším a inteligentnejším textárom než mnohí jemu podobní, pričom uprednostňoval drámy z robotníckej triedy o láske a nenávisti ovplyvnené Bobom Dylanom, Bruceom Springsteenom a prakticky aj celú írsku literárnu tradíciu.“

Brian Downey, Phil Lynott a Eric Bell, traja zo štyroch zakladajúcich členov skupiny Thin Lizzy

Skupina Thin Lizzy vznikla po tom, čo Eric Bell a Eric Wrixon na koncerte v Countdown Clube v decembri 1969 spoznali Briana Downeyho a Phila Lynotta, členov vystupujúcej skupiny Orphanage. V januári 1970 začali členovia skúšať v skúšobni a 18. februára tlači oficiálne oznámili vznik skupiny Thin Lizzy. K názvu sa inšpirovali postavou robota z britského detského komiksu The Dandy, Tin Lizzie,[3] ktorý upravili do podoby Thin Lizzy, čím odkazovali na dublinský akcent, v ktorom „thin“ sa číta ako „t'in“.[4][5] Na prvých koncertoch bola skupina nesprávne nazývaná Tin Lizzy alebo Thin Lizzie.[6] Prvý singel, „The Farmer“/„I Need You“, vydalo v júli 1970 vydavateľstvo EMI.

Thin Lizzy v roku 1977. Zľava: Scott Gorham, Brian Robertson, Brian Downey, Phil Lynott

Skupina Thin Lizzy sa v dobe svojho vzniku veľmi neodlišovala od iných štandardných rockových skupín. Od roku 1974 ako jedna z prvých hardrockových formácií začala využívať harmóniu dvoch sólových gitár, spôsobu hry, ktorej priekopníkmi boli v Spojenom kráľovstve Wishbone Ash a nezávisle v tej istej dobe americké skupiny Lynyrd Skynyrd a The Allman Brothers Band. Príkladmi harmónie gitarového duelu skupiny Thin Lizzy sú skladby „The Boys Are Back in Town“ a „Cowboy Song“ z albumu Jailbreak. Štýl hry na dve sólové gitary neskôr zušľachtili a spopularizovali v novej vlne britského heavy metalu hlavne skupiny Judas Priest a Iron Maiden. Neskoršie kapely obdivovali gitarovú techniku akú skupina Thin Lizzy predviedla v skladbe „Massacre“ z albumu Live and Dangerous (1978). Charakteristické bolo aj využívanie kvákadla (angl. wah-wah pedal) gitaristom Brianom Robertsonom ako rozšírenia pri sólovej hre, na rozdiel od štandardného spôsobu využívania tohto pedálu pri rytmickej hre na gitaru.

Thin Lizzy na Ramblin' Man Fair v roku 2016

Posledný koncert Thin Lizzy s Philom Lynottom sa konal 4. septembra 1983 na festivale Monsters of Rock v Norimbergu. V roku 1985 Lynott s Downeym uvažovali o reformácii skupiny, ktorá sa však neuskutočnila.[7] Po Lynottovej smrti sa skupina reformovala pri príležitosti benefičného koncertu Self Aid v zložení Moore, Downey, Gorham, Wharton a Bob Daisley (basgitara). V roku 1996 John Sykes obnovil pôsobenie Thin Lizzy a viedol ju do roku 2010. Od roku 2010 je na čele skupiny spevák Ricky Warwick.

Zakladajúci členovia

[upraviť | upraviť zdroj]

Bývalí členovia

[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasní členovia

[upraviť | upraviť zdroj]

Spolupráca so skupinou na turné

[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia

[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy

[upraviť | upraviť zdroj]

Albumy z koncertov

[upraviť | upraviť zdroj]

Kompilácie

[upraviť | upraviť zdroj]

Výber nezverejnených skladieb[8]

[upraviť | upraviť zdroj]
  • „Belfast Friend“ (1970)
  • „Into the Fire“ (1970)
  • „Sorry Woman“ (1970)
  • „Christmas Song“ (1974–75)
  • „Talking“ (1977)
  • Bad Is Bad“ (feat. Huey Lewis; 1978)
  • „Blue Parris“ (1979–80)
  • „The Story of My Life“ (1981)

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Thin Lizzy to End, Black Star Riders to Begin [online]. noise11.com, 20 December 2012. Dostupné online.
  2. Thin Lizzy. Rolling Stone.
  3. RITCHIE, Gayle. 50 years of Thin Lizzy: Remembering the night frontman Phil Lynott took a tumble and fell into a Kirkcaldy crowd [online]. [Cit. 2021-12-29]. Dostupné online. (po anglicky)
  4. BYRNE, Alan. Thin Lizzy. [s.l.] : SAF Publishing Ltd, 2006-02. Google-Books-ID: o6kvltyHwX8C. Dostupné online. ISBN 978-0-946719-81-5. (po anglicky)
  5. DOHERTY, Harry; GORHAM, Scott. Thin Lizzy: The Boys Are Back in Town. [s.l.] : Omnibus Press, 2012-11-20. Google-Books-ID: hjMDAwAAQBAJ. Dostupné online. ISBN 978-0-85712-801-0. (po anglicky)
  6. BROOKS, Ken. Phil Lynott & Thin Lizzy: Rockin' Vagabond. Agenda, 2000
  7. Why a "betrayed" Phil Lynott wasn't invited to play Live Aid [online]. faroutmagazine.co.uk, 2023-10-08, [cit. 2024-03-27]. Dostupné online. (po anglicky)
  8. Rare songs that Philip Lynott have been involved with. Thin Lizzy Guide made by Peter Nielsen [online]. www.thinlizzyguide.com, [cit. 2023-11-24]. Dostupné online.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Thin Lizzy
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Thin Lizzy na anglickej Wikipédii.